LP/3.81/03X1/180G
PCB header with 3 poles
Grid dimension 3,81 mm
180° Orientation
Closed sides
Quantity Unit price Reference price
Content: 50 Piece
Prices plus VAT plus shipping costs
Delivery time: Currently not in stock, please inquire for details
Different pole numbers
  • LP/3.81/03X1/180G
CONMATE ® PCB connector 3,81 mm PCB header with socket parallel to the... more
Product information "LP/3.81/03X1/180G - CONMATE"
CONMATE® PCB connector
3,81 mm PCB header with socket parallel to the board (180° orientation). The sides are closed for additional stability. The economical version without screw flange, for usage in environments without high demands. The compatibility with other manufacturers allows for a gradual switch-over.
  • Ideal connection, low temperature increase
  • Easy replacement of existing headers
  • Samples available for free
Rastermaß 3,5mm geeignet für Wellenlöten 180 Grad zwischen Steckerbuchse und Kabelanschluss
maximal 300 V zulässig maximal 10,5 A zulässig RoHS UL
Packaging unit: 50 pcs. (up to 15 poles) / 25 pcs. (from 16 poles)
Conmate PCB headers are compatible with PHOENIX CONTACT COMBICON® PCB connectors
MC 1,5/2-G-3,81-1803277
MC 1,5/3-G-3,81-1803280
MC 1,5/4-G-3,81-1803293
MC 1,5/5-G-3,81-1803303
MC 1,5/6-G-3,81-1803316
MC 1,5/7-G-3,81-1803329
MC 1,5/8-G-3,81-1803332
MC 1,5/9-G-3,81-1803345
MC 1,5/10-G-3,81-1803358
MC 1,5/11-G-3,81-1803361
All product names, trademarks and brand names belong to their respective owners.
Socket orient. (header): 180°
Levels: 1
Contacts: Pin - male
Max. number of poles: 24
Options: closed sides
Number of poles: 3
Grid dimension: 3.81 mm
Variant: PCB header
Rated voltage (CE): 300 V
Rated voltage (UL): 300 V
Rated current (CE): 10,5 A
Rated current (UL): 10 A
Properties "LP/3.81/03X1/180G - CONMATE"
Socket orient. (header): 180°
Levels: 1
Contacts: Pin - male
Max. number of poles: 24
Options: closed sides
Number of poles: 3
Grid dimension: 3.81 mm
Variant: PCB header
Rated voltage (CE): 300 V
Rated voltage (UL): 300 V
Rated current (CE): 10,5 A
Rated current (UL): 10 A